Cult Member med ironisk sosial uro i slasher-uniform!

Den 19. september markerte slippet av tromsøbandet Cult Member sin nye plate, Gore. Bandet omtaler albumet som en ironisk vri på sosial uro, kledd i 80-tallets slasher-ikonografi. Resultatet er en intens knyttneve av en maktdemonstrasjon som setter thrash-standarden for de neste årene.

Vurdering

Cult Member – Gore 4/6Karakter 4

Cult Member spiller det de kaller for crossover thrash. Enkelt sagt, musikk for fans av blant andre Municipal Waste, Power Trip, Cro-Mags og Slayer. Bandet er ikke noen hvem som helst i det norske thrash-miljøet, og debutplaten Infinite Death ble da også nomintert til årets metal utgivelse på Spellemannsprisen i 2024.

Ingen rolig heismusikk-intro

Når Cult Member sveiver i gang Gore så starter det med «This is Where You Die». Her stormer bandet i strupen på lytteren med et forrykende Slayer-aktige hardkjør på 1 minutt og 30 sekunder.

Neste låt, «Skull Smasher Psychic» fortsetter sømløst fra der «This is Where You Die» avsluttes. Trommer og gitar driver låten frem før en frenetisk cirkle-pit fremkallende virvelvind tar av. Låtene er intense, korte drypp av pulserende adrenalin.

Gore så gåre’

Tittellåten byr på mer Bay Area-thrash av beste sort. Tekstlinjer som «Stab me with a crucifix» setter stemningen og det levner kanskje lite tvil om at det både er intenst og heftig. Dette er musikk for en real fest – og øl er nok påkrevd her! Singelen «Hammer to Crown» er den første låten der bandet byr på enda mer melodiske linjer, og låten bringer tankene mine like mye til Metallica som til hardcore-scenen.

Coverart
Okkulte evner

Her er det hardtslående thrash fra første sekund. Dette er absolutt noe for alle som elsker sjangeren!

Platens lengste låt «The Rotten Man’s Game» med sine 3 minutter og 42 sekunder er en galopperende låt der gitardrevet som følger låten fra start til slutt kunne vært laget av Metallicas’ James Hetfield. «The Void» følger opp med en intens start før den nærmest plutselig befinner seg i et doom-landskap, der det kan lat til at Cult Member har klart å vekke Lemmy tilbake fra de døde.

«Suck» er en rabiat låt som garantert kommer til å skape både allsang og ville moshpit’er på konsertene fremover, mens Cult Member tar seg mer tid til å bygge «Threat of Violence» på mer tradisjonelt vis, om enn med gitarer som drar tankene i retning av svartmetallsjangeren. Den seige «ObScene» avslutter platen med stil. Det er sint, punkete og hardt. Akkurat som man ønsker fra et band som Cult Member.

 Med Gore har Cult Member levert et kort, men heseblesende og riffbefengt album, med melodilinjer som overrasker og engasjerer! Her er det hardtslående thrash fra første sekund. Dette er absolutt noe for alle som elsker sjangeren!

På lørdag kan du få med deg bandet på John Dee dersom du er i hovedstaden denne helgen!

Vær den første til å kommentere

Skriv en respons

Epostadressen din vil ikke vises.


*