Erlend Ropstad slipper låta Stockholm

Foto: Pål Laukli
Musikkåret 2026 starter sterkt med en låt fra en av våre aller mest respekterte og folkekjære artister, Erlend Ropstad. Han har fått hjelp av svenske Lars Winnerbäck på låten “Stockholm,” utgitt på Indie Recordings.

“Stockholm” ble til i etterdønningene av en slippfest: “Bakteppet for låta Stockholm var en releasefest for et av Winnerbäcks album, hvor Ropstad medvirket på piano. En kveld rik på feiring, latter og samtaler, i en fremmed by, med nye venner.”

Ropstad har tidligere uttrykt stor beundring for svenske artister som Thåström og Winnerbäck, og i låten proklamerer han sin store kjærlighet for den svenske hovedstaden: “Håper byen er en venn for livet/Som alltid kommer til å være her/Jeg må komme oftere til Stockholm/Jeg trenger flere netter som det der.

Artwork: Erlend Ropstad

Låten er en neddempet ballade, hvor Ropstad har lagt sjelen sin i teksten og den vokale framføringen. Låten starter med vokal, piano og trommer, før Ropstad nennsomt legger på gitar og synth. Etter hvert kommer Lars Winnerbäck inn på vokal/kor i låten som Ropstad har produsert sjøl. “Stockhom” blir også å finne på den planlagte EP-en Like sant som alt annet som Erlend Ropstad slipper senere i år.

Her kan dere se den uttrykksfulle videoen som er laget til låten. Personen som vandrer gjennom natten er en kjenning av Erlend Ropstad, performancekunstner Morten Liene.

Vær den første til å kommentere

Skriv en respons

Epostadressen din vil ikke vises.


*