Sterkt country-album fra svensk-norske Johanna Demker

Foto: Ingrid Klevmark
Dette er faktisk det niende albumet fra denne artisten. Plata har vært ute en måneds tid nå, og den har tittelen Fortune Hunters. Johanna Demker er født i Uppsala, men tok musikkutdanning i Norge, og siden har hun blitt her. Hun har millioner av solgte låter og en stor turnévirksomhet bak seg i Europa.

Vurdering

Johanna Demker – Fortune Hunters 5/6Karakter 5

Johanna Demker er både artist og låtskriver. En periode tidlig på 2000-tallet var hun faktisk mer låtskriver for andre enn hun var artist selv. Hun har også noen virkelig gode listeplasseringer med noen av låtene sine.  Det første albumet kom i 2001, og det var titulert Things we do. Det var herfra hitsingelen «True Love» kom.

Mellom førsteutgivelsen i 2001 og til det neste albumet kom i 2006, jobbet Johanna som låtskriver. Hun ligger i country/americana-sjangeren, men hun henter også inspirasjon fra americana roots, amerikansk sørstats-rock og tidlig svensk pop og rock. Vi kan vel si at musikken hennes har røtter i godt innarbeidede stilarter. Dette er da også musikk for et voksent publikum. Johanna Demker synger på amerikansk, og albumene hennes er fortrinnsvis på det språket. I 2015 ga hun imidlertid ut et svenskspråklig album, Allt og Ingenting.

Foto: Ingrid Klevmark
Lykkejeger eller lykkesøker?

Det handler vel her mer om folk som søker etter lykke. Det bør vi nå gjøre alle sammen.

Tittelen, Fortune hunters, kan oversettes til lykkejegere. Det kan være noe negativt, men jeg tror ikke Johanna Demker legger det i dette. Det handler vel her mer om folk som søker etter lykke. Det bør vi nå gjøre alle sammen. Hun skriver om at vi leter etter lykke innen områder som frihet, status, berømmelse, kjærlighet, trøst eller livsmestring.

Om livsmestring så har jeg tidligere skrevet om singelen «Stronger.» Dette er den roligste og nesten fineste sangen på plata. Den handler om en kollega av henne som kjempet seg gjennom å bli rusfri og frisk. Jeg mente da at musikken nærmest var for melodiøs og behagelig til å beskrive en så tung og strabasiøs prosess.

Fortune hunters finner vi både countryrock-låter, svingende americana og rolige, sarte sanger. Det åpner med den mer rockepregete «Bigger Picture.» Her møter vi et temmelig fyldig, gitarbasert lydbilde. Det er en stødig rootspreget rockelåt som er ganske fengende. Johanna Demker synger med en liten amerikansk aksent. Vokalen fungerer godt.

Den neste er en noe bakoverlent, «cool låt,» «Good Thing.» Det høres ut som det er flere gitarer her og en lap steel-gitar. Denne spilles liggende og har en annen lyd enn den vanlige gitaren. Hovedpoenget er at disse instrumentene utfyller hverandre hvor én gitar er overstyrt, mens de andre bidrar med «fills» og solo. Dette er en av mine favoritter på plata.

Foto: Ingrid Klevmark
En av de sterkeste låtene på skiva

Jeg blir ikke overrasket om denne låten dukker opp på andre artisters julerepertoar.

Etter dette kommer hun med to mid-tempo og bra fengende country-låter. Hun korer seg selv i refrengene. På den siste av dem er det litt dype, overstyrte gitarlyder mot slutten. Det fungerer fint. Så er det den rolige «Stronger» som tar over, og det er kanskje en av de sterkeste låtene på skiva, melodien vurdert isolert sett.

Hva som er best her, vil nok avhenge noe av smak og behag. Rockerne vil kanskje like «My Garden.» Dette er en rockelåt med en tyngre rytme og overstyrt gitar i kompet. Orgelet er også med her. Musikken fra de amerikanske sørstatene sniker seg inn. Det er et litt pompøst lydbilde og råe og skikkelig gode gitartoner.

Den neste ut er «Just Above That Hill.» Her er rockerytmen ganske rolig, men mer svingene, og Johanna er i rockemodus på vokalen.

Den eneste sangen jeg vil kommentere til slutt, er avslutningslåten, «Walk Me Through This Time Of  Year.» Dette er en av de tre singlene fra albumet, og det er en rolig og helt nydelig sang. Akkompagnementet passer godt til sangen. Den er ment å være beregnet på jul og vinter, ta oss gjennom den mørke årstida. Jeg blir ikke overrasket om denne låten dukker opp på andre artisters julerepertoar.

Coverart. Foto: Ingrid Klevmark
Fortune hunters

Johannas stemme er både myk, klar, klangfull og til dels litt rocka. Hun flyter sammen med musikken sin og er virkelig behagelig å høre på.

Johanna Demker er et virkelig godt tilskudd til den norske floraen av artister innen denne sjangeren. Disse er holdt for å være på et høyt nivå. Dette «tilskuddet» har hun nå vært siden slutten av 1990-tallet. Demker er ikke så kjent i Norge som hun burde ha vært. Etter ni album, hits og turnering i Europa burde hun ha vært en god del mer kjent.

Fortune Hunters er et helhetlig album hvor en sjanger går igjen i alle sangene. Det er country/americana. Om den har nok variasjon, er litt vanskelig å si. Det er ei plate som står for noe samlet sett. Den spriker ikke musikalsk sett. Jeg vil også fremheve de mange gode sangene på plata. Det skulle ikke være noen stor overraskelse, hun er en temmelig erfaren låtskriver.

Om det er noen låter her med et større hitpotensiale, er litt vanskelig for meg å svare på. Jeg er ikke så god på sånne ting. Det må eventuelt være noen av de roligste. Jeg hører i alle fall ingen dårlige låter på plata.

Jeg vil også trekke frem akkompagnementet fra gruppen sin side. Det er fine harmonier, og instrumentene utfyller hverandre både musikalsk sett og i lydbildet. Det er lett å høre at disse er erfarne i forhold til country-sjangeren. Johannas stemme er både myk, klar, klangfull og til dels litt rocka. Hun flyter sammen med musikken sin og er virkelig behagelig å høre på. Terningen vipper litt, men jeg ender på 5.

Johanna Demker på vokal, akustisk gitar, og musikk og tekst. Marius Lien på elektriske gitarer, Auver Gaaren på orgel, keyboard, lap steel-gitar, Kim André Tønnesen på bass, Martin Utby på trommer og perkusjon.
Produsert av J. Demker og Bjarne Stensli, innspilt og mikset av Bjarne Stensli og masteret av Georg Tanderød.

Vær den første til å kommentere

Skriv en respons

Epostadressen din vil ikke vises.


*