NEON festivalen i Trondheim ble avhold i helgen. Undertegnde lot seg imponerer over Tyr – Fortsett å følge med på han her!
Tyr startet som artisten Wonder The Boy. I 2020 slapp han taket i engelske tekster og gikk over til å bruke sitt eget navn som artistnavn. Det var ikke dumt. For Tyr’s norske rap-tekster sitter like bra om ikke bedre enn om de hadde vært på engelsk. Alt kommer nærmere på en måte, det er som et sort-hvitt foto. Det oppleves mer ekte.
TyrTape (2022) var den første plata han ga ut og høstet mye kred med blant annet nominasjon til Spellemannprisen. Den første bangeren kom på plata Bedøvelse Gjør Mester (2024) med låta «Månen» som han gjorde med Stig Brenner. Det – så langt – største albumet kom derimot i år TT2 med låter som «2 Trekk» og «Put ‘Em Up».

Tyr eide scenen
Fra han kom på hadde han publikum med seg, de var engasjert og de sang lett med på låtene.
Det var selvfølgelig et knippe fra den trofaste fangruppa på plass og som dro opp allsangfaktoren, men alle de som var på konserten opplevde jeg var like mye med på notene. Alt fra «Roser», «Players», «2 trekk» og «Månen» men også låter fra første album og andre låter som man kanskje ikke har hørt så mye.

Bad influence
Som voksen spør jeg om det er «bad influence», men tror ikke det gjør noe hverken fra eller til.
Rappen er tydelig og Tyr er på alle måter en oppegående fyr og det er mange kjenner seg igjen i tekstene. Når publikum sang med på «I Want You 2 Be Mine», var det flere som ga meg «guilty/busted» blikk, «La oss sippe det slowly – Ta den av – Show me – No cocain – Blow me…».

Etablert artist
Artisten begynner å bli godt etablert i sin sjanger av rapen og har samarbeidet med flere kjente artister som Stig Brenner, Arif og Vinni.
På NEON hadde Tyr med seg gjesteartister Bianca på låta «Bianca Er Back» og 2J på blant annet låta «Boo».

Bedre live enn i studio
Tyr hadde på mange måter publikum i sin hule hånd. En blanding av godt kjent materiale og låter som ikke har vært innom hitlistene skapte god stemning, også til nye låter hvor både Bianca og 2J gjestet.
Hjemmepublikumet burde kjenne sin besøkelsestid til en som kommer fra Trondheim. Jeg forstår at ikke ‘alle’ liker rap, men det meste av hva Tyr leverer kan lett passe de fleste. Etter konserten vil jeg høre mer av Tyr live, det var nesten bedre enn studioplatene.
Vær den første til å kommentere