Ea Othilde – You’ll Leave The City (EP)

Ea Othilde. Foto: Marit Othilie Thorvik.
Ea Othilde  bare fortsetter å kjøre på, uten å se seg tilbake (selv om frontbildet antyder noe annet). Under ett år etter at hun ga ut debut-albumet, kommer hun nå med sin tredje EP. Den har fått tittelen You’ll Leave The City.

Vurdering

Ea Othilde – You’ll Leave The City (EP) 5/6Karakter 5

EP-en har vært ute siden juni, men for vår del «forsvant» den litt i sommerferie og generell utkobling. Det er bare å beklage, men bedre seint enn aldri, sies det.

You’ll Leave the City, er utgitt på Koke Plate av den stadig produktive Ea Othilde. Og når jeg bruker uttrykket produktiv, er jeg også rask til å tilføye at EP-en kvalitetsmessig holder svært høy standard.

Vi skal ikke mase for mye om PJ Harvey-påvirkningen, det er det mange nok som har gjort. Ea har sitt eget uttrykk, hun skriver sterke låter og spiller gitar og synger som en gudinne. Hør f.eks. på gitarøset på åpningslåten «City of Love» og prøv å fortell meg at det ikke låter tøft.

Ea Othilde med blikket vendt i kjøreretningen. Foto: Marit Othilie Thorvik.
Fem fine

Det fortsetter i fin stil på de fire neste låtene, hvor jeg har et svakt øye til «Florence.»

Det fortsetter i fin stil på de fire neste låtene, hvor jeg har et svakt øye til «Florence.» Også «It Only Makes Me Bitter» trollbinder med sitt tydelige trommespill, Ea sin drømmende og svale stemme og det underliggende, minimalistiske gitarspillet.

Ea Othilde spilte på festivaler som Øya og Tideless i sommer. Det viser at hun har fått et navn som både konsertarrangører og publikum har begynt å legge merke til. Det er fullt fortjent, og hvis du ikke har fått hørt deg opp på Ea Othilde, kan du jo f.eks. starte med denne fine EP-en.

Vær den første til å kommentere

Skriv en respons

Epostadressen din vil ikke vises.


*