Vurdering
Walter Trout på Blues in Hell 4/6
Walter Trout fra New Jersey i USA har spilt blues i hele sitt liv. Nå er han blitt 75 år, og han er utrolig nok på høyden av sin karriere. Han gjorde stor lykke med sitt album i 2024, Broken, og nå er han så populær at han kan turnere i Europa i et par måneder.
Dette er nå en legendarisk bluesartist. Han startet med å spille med blueslegender allerede på 1970-tallet. Da ble det et par år med veteranen John Lee Hocker. På åttitallet spilte han med den verdenskjente blues/country-gruppen Canned Heat før han tok syv år med den britiske bluesstjernen John Mayall. Her fikk han ikke spille lead guitar, for John Mayall hadde fått tak i Rolling Stones-gitaristen Mick Taylor. Alle som har litt greie på blues vet at disse ikke akkurat er noen smågutter innen sjangeren.
Med John Mayall var han faktisk på scenen i Trondheim på 1980-tallet. Ellers så har jeg hørt ham fire ganger på Blues in Hell og Nidaros Bluesfetival.

En livslang kamp og veien tilbake til musikken
Fra 1990 har Walter Trout hatt sitt eget soloprosjekt og sin egen musikk.
Likevel måtte han i 2013 gjennomgå en levertransplantasjon. Han ble liggende på sykehuset i åtte måneder og fikk alvorlige komplikasjoner. Han mistet både taleevnen og følelsen i beina. Han måtte lære seg å spille gitar på nytt. Det tok to år. Sykehusoppholdet ble delvis betalt av fansen.
Fra 1990 har Walter Trout hatt sitt eget soloprosjekt og sin egen musikk. Han har gitt ut rundt 30 album. Det siste kom i 2025, og han holder visstnok på med enda ei ny plate.

Tung bluesrock
Walter Trout har hele tida spilt hard blues. Konsertene hans har også båret preg av det.
Det åpnet med en voldsom overstyrt lyd på gitaren, og så kom det tre låter med en tradisjonell rockeblues med en ganske tung rytme. Dette var 12-takters blues i grunnrytmen. Den siste av dem følte jeg hadde litt inspirasjon fra The Rolling Stones. De spilte også noen blueslåter av tidligere blueslegender.

Hyllest til John Mayall
Det var en hyllest til ham og det han har gjort for bluesmusikken.
Han fulgte opp med skikkelig tung bluesrock. Det gjorde han også på den neste låten. Da var det sønnen som tok seg av det vokale. Han har en mastergrad i musikk fra Århus i Danmark. Mora er ei høyt utdannet dansk kvinne. Hun bidrar også i lyrikken til Walter Trout.

Walter Trout sitt orkester
Det ble både orgelsolo og bassolo. Bassoloen var ganske eksperimentell.

Et høyt teknisk nivå
Det er ikke det tekniske det står på hos Walter Trout. Der er han på et temmelig høyt nivå
Jeg var på forhånd oppglødd på grunn av de meget gode platene hans de siste to årene. Det gjelder særlig Broken fra 2024. Jeg misliker sterkt å skrive det, men jeg ble litt misfornøyd totalt sett. Jeg lander på en sterk firer.
Vær den første til å kommentere